درج:    
قابليت ديدن:     ماژول:   
        ثبت نام كاربر
  1396/08/29
اخبار

استاندار خوزستان: اگر قرار است عدالت برقرار شود نباید مدارس کپری داشته باشیم
 
استاندار خوزستان: اگر قرار است عدالت برقرار شود نباید مدارس کپری داشته باشیم

 

استاندار خوزستان گفت: اگر قرار است عدالتی در استان برقرار شود نباید مدارس کپری، زیرچادری، سنگی و زیر سایه ای داشته باشیم.

 عبدالحسن مقتدایی روز پنجشنبه در همایش بازگشایی مدارس در سالن اجتماعات امام رضا(ع) شهرک نفت اهواز افزود: هنوز مدرسه ای در اهواز وجود دارد که روی مخزن نفتی با تولید روزانه 200هزار بشکه بنا شده اما همین مدرسه میز، صندلی و نیمکت مناسبی ندارد.
وی اضافه کرد: مسئولان برای رفع نقایص و کمبودهای آموزش و پرورش باید در وهله نخست و قبل از مردم از خودشان شروع کنند؛ این همت در بین متولیان آموزش و پرورش وجود دارد اما با آنچه که باید باشد فاصله بسیار زیاد است.
مقتدایی ادامه داد: هر کسی رابطه ای مستقیم با آموزش و پرورش دارد باید همت کند نقایص و کمبودهای این بخش با تلاش همگانی برطرف شود. 
استاندار خوزستان تاکید کرد: باید در استان یک سری برندهایی در زمینه های مختلف تعریف کنیم؛ ظرفیت ها و قابلیت های لازم برای این کار وجود دارد اما در راس تمام این ها غیرت همگانی لازم است.
وی از افزایش اعتبارات بخش نوسازی مدارس در استان خبر داد و گفت: در حالی که اعتبارات استان 28درصد کاهش دارد اعتبار نوسازی مدارس امسال نسبت به پارسال 70درصد افزایش یافته است.
معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان هم گفت: فهرست همه مدارسی که از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند اعم از مدارس کپری، خشتی، سنگی و گلی باید تهیه و با فراهم کردن امکانات لازم قدم مثبتی در بهبود وضعیت این مدارس برداشته شود.
فرج الله خبیر افزود: بهبود وضعیت کیفی مدارس استان مستلزم هماهنگی بین تمام نهادهای مرتبط با آموزش و پرورش است.
طبق آخرین اعلام رییس آموزش و پرورش عشایر خوزستان، آموزش و پرورش عشایر خوزستان دارای ۷۹ فضای آموزشی فرسوده، ۶۸ کانکسی، ۴۱ سنگی و کپری، ۱۵۶ چادری، ۳۸ استیجاری و ۱۲۰ مدرسه بدون برق است.

منبع: ایرنا

کد: 16937
نویسنده خبر: سید محمدرضا قریشی


وزش رکن توسعه/یادداشتی از دکترعبدالحسن مقتدایی 
 
 آموزش رکن توسعه/یادداشتی از دکترعبدالحسن مقتدایی

 آموزش رکن توسعه/یادداشتی از دکترعبدالحسن مقتدایی

 دولت تدبیر و امید در چارچوب دیدگاه‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و رهبر معظم انقلاب پیگیری توسعه اجتماعی از طریق تحقق اهداف راهبردی نظیر دستیابی به جامعه‌ای اخلاقی و دیندار، تحقق توسعه انسانی عادلانه و پایدار و انسجام اجتماعی با حفظ تنوع فرهنگی و دستیابی به جامعه‌ای با حداقل خشونت را در رأس سیاست‌ها و اقدامات خود قرار داده است.

رئیس جمهوری محترم جمهوری اسلامی ایران نیز تأکید دارند جامعه ایران باید به مثابه جامعه‌ای متنوع که در آن اقوام و گروه‌های مذهبی متفاوت، با زبان‌ها، فرهنگ‌ها و غنای فرهنگی متکثر در کنار یکدیگر زیست مسالمت‌آمیزی دارند، به رسمیت شناخته شود.
باید اشاره شود ارتقای کمی و کیفی آموزش در جامعه و حضور شهروندانی با حقوق و آزادی مسئولانه برای تحقق اهداف فوق بویژه در فراهم آوردن فرصت‌های برابر برای همگان و همچنین برقرار کردن احساس امنیت روانی، فرهنگی اجتماعی یک الزام مهم است. متأسفانه باید اعتراف کرد هنوز کودکان بسیاری در ایران از آموزش محرومند و سطح کیفی برخی آموزش‌هایی که اکنون ارائه می‌شوند متناسب نیازمندی‌های کشور و تحولات آموزش در جهان نیست.  همین جا باید متذکر شد نباید برای این مشکلات مقصر را دیگری معرفی کنیم، بلکه باید این را بگوییم که وضعیت کنونی استان خوزستان که همه مردم و کشور مدیون رشادت‌ها وشجاعت مردمان آن هستند، خروجی همه مدیران استانی و کشوری بعد از انقلاب است و همه ما در برابر معضلات و کاستی‌ها مسئول هستیم.  زمانی که مقرر شد برای دومین بار به عنوان نماینده عالی دولت در استان خوزستان افتخار خدمتگزاری هم استانی‌های عزیز خود را داشته باشم مشخص شد وضعیت آموزش و پرورش در این منطقه به هیچ عنوان مطلوب نیست. وجود 600 هزار بی‌سواد و رتبه آموزشی پایین خوزستان در کشور نشان از آن داشت که باید اقدامات اساسی در این حوزه انجام شود.
در ابتدای فعالیت خود صراحتاً یکی از اولویت‌های اصلی کاری را موضوع آموزش و پرورش قرار دادم و تأکید کردم بحث ارتقای کیفیت آموزش وپرورش خوزستان را باید همه به‌صورت حیثیتی دنبال کنند چرا که مواجهه با همه دشمنان ملت ایران و مردم خوزستان نظیر بیکاری، گرد و خاک، فقر، تبعیض، بی‌آبی، آسیب‌های اجتماعی نظیر اعتیاد، خشونت و... جز با ارتقای کمی و کیفی آموزش و ایفای نقش مسئولانه شهروندان و فعالان مدنی امکان پذیر نخواهد بود. افرادی که اکنون در حال آموزش دیدن در مدارس استان خوزستان هستند پدران و مادران آینده هستند و اگر ما وظایف خود را به نحو مطلوب انجام ندهیم، معیارهای پدران و مادران به اصولی که باید برسد، نمی‌رسد و در نتیجه، این موارد تبدیل به تعارض شده و حقوق مردم را خدشه دار می‌کند.  نباید فراموش کنیم اگر وضعیت آموزش و پرورش در مدارس و دانشگاه‌های ما تغییر نکند، دریوزگی در اشتغال را به بار خواهد آورد و بی‌سوادی نیز می‌تواند در مواردی از جمله بزهکاری و گرایش افراد به جرم تأثیر جدی و عمیقی داشته باشد به گونه‌ای که اگر زندان‌های خود را بررسی کنیم متوجه این مورد می‌شویم که درصدی بالا از افراد زندانی افراد کم سواد، بی‌سواد و اتفاقاً از خانواده‌های خود زندانیان هستند. بر این اساس در دو سال گذشته بخش عمده از وقت و زمان مدیریت اجرایی استان معطوف به شکل دهی یک عزم همگانی در بخش‌های دولتی، خصوصی، خیرین و رسانه‌ای شده است تا بتوان وضعیت آموزش و پرورش را در استان خوزستان ارتقا داد. شورای آموزش و پرورش با حضور مسئولان عالی اجرایی به طور منظم برگزار شد و مسائل و مشکلات در عالی‌ترین سطح بررسی شد. مشخصاً اهتمام ویژه‌ای برای جذب مطالبات آموزش و پرورش از شرکت‌ها، کارخانه‌ها و شهرداری‌ها صورت گرفته است. رسماً اعلام شد حساب بدهکاران آموزش و پرورش استان خوزستان مسدود می‌شود، دستگاه‌ها و نهادهای مختلف اعلام آمادگی کردند در نقل و انتقال دانش‌آموزان به مدارس بویژه در مناطق عشایری و محروم کمک کنند، همچنین با شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل در مناطق محروم و عشایری کمک هزینه‌های تحصیلی برای آنان اختصاص یافت.
اخیراً معاون اول محترم رئیس جمهوری نیز اعلام کرده‌اند «مشکلات این استان که دغدغه‌ای جدی برای مردم مقاوم و سرفراز خوزستان است، دغدغه اساسی دولت نیز به‌شمار می‌رود و از اهمیت ویژه‌ای برای دولت برخوردار است.» واقعیت هم همین است و دولت تدبیر و امید عزم جدی خود را برای توسعه و آبادانی خوزستان جزم کرده است اما با‌وجود انجام اقدامات وسیاست‌های متعدد برای توسعه همه جانبه استان بویژه در حوزه آموزش و پرورش هنوز در ابتدای راهی طولانی قرار داریم. درخواست من این است که در این مسیر نخبگان، رسانه‌ها، فعالان مدنی، خیرین و همه آنان‌که دل در حرکت به سمت ساختن ایرانی توسعه یافته با هویت اسلامی و انقلابی و الهام بخش در منطقه و جهان اسلام دارند در سالی که با تدبیر رهبر معظم انقلاب همدلی و همزبانی بین دولت و مردم نام گرفته است به یاری دولت تدبیر بویژه در آموزش و پرورش بشتابند تا بتوانیم در استان خوزستان مسیر توسعه پایدار و پیشرفت و عدالت را با شتابی بیشتر طی کنیم.

روزنامه ایران-28شهریورماه 1394 

کد: 16950
نویسنده خبر: زینب پارسافخرنتقاد مقتدایی از جوسازی علیه تردد خودروهای اروندی:عده‌ای می‌خواهند چوب لای چرخ توسعه خوزستان بگذارند 

 
انتقاد مقتدایی از جوسازی علیه تردد خودروهای اروندی:عده‌ای می‌خواهند چوب لای چرخ توسعه خوزستان بگذارند

 انتقاد مقتدایی از جوسازی علیه تردد خودروهای اروندی:عده‌ای می‌خواهند چوب لای چرخ توسعه خوزستان بگذارند

 

 

 

 

انتقاد مقتدایی از جوسازی علیه تردد خودروهای اروندی:عده‌ای می‌خواهند چوب لای چرخ توسعه خوزستان بگذارند     

 استاندار خوزستان با اشاره جوسازی علیه تردد خودروهای پلاک اروند توسط برخی سایت‌ها گفت: این کار فقط نشر اکاذیب است

عبدالحسن مقتدایی امروز 17 شهریورماه در جریان سفر خود به خرمشهر و بازدید از صنایع این شهرستان با اشاره به جوسازی علیه صدور مجوز تردد خودروهای پلاک اروند در سراسر استان اظهار کرد: متاسفانه برخی سایتها با جوسازی علیه این مصوبه به دنبال تضعیف توفیقات دولت در خوزستان هستند

وی افزود: در خصوص تردد خودروهای پلاک اروند، سازمان بازرسی کشور و سازمان‌های نظارتی دیگر بررسی‌های مورد نیاز را انجام داده‌اند و ما نیز پاسخ‌های لازم را به آن‌ها داده‌ایم و اگر تخلفی در این باره صورت گرفته بود، قطعا همان ماه‌های اول از اجرای مصوبه جلوگیری میکند

مقتدایی تصریح کرد: این مخالفان از جان مردم استان چه می‌خواهند؛ مردمی که در دوران دفاع مقدس و اکنون خود را ثابت کرده‌اند و به نظر من این نشر اکاذیب علیه استان باج خواهی است که من به رسانه‌هایی بزرگتر از این‌ها نداده‌ام

وی عنوان کرد: در شرایطی که رسانه‌های جوساز علیه استان قد علم کرده‌اند، لازم است رسانه‌ ملی و رسانه های محلی استان که طرفدار امنیت ملی هستند وارد کار شوند و جلوی این جوسازی‌ها را بگیرند.

استاندار خوزستان خاطرنشان کرد: خوزستان از نادرترین استان‌هایی است که در توسعه می‌تازد و اقدامات اخیر برخی رسانه‌ها جهت مخدوش کردن توسعه استان و توفیقات دولت در آن است که این اقدام، همان چوب لای چرخ توسعه گذاشتن است.

مقتدایی خطاب به مسئولان گفت: دولتمردان و مسئولین استان نباید گوششان بدهکار این اخبار کذب باشد و پاسخ آن‌ها را بدهند. مشخص شده که عده‌ای می‌خواهند چوب لای چرخ توسعه استان بگذارند.

وی عنوان کرد: تمام اقدامات توسعه‌ای صورت گرفته به منظور تقویت مناطق مرزنشین بود و اگر مرزنشینان با عزت و متمکن زندگی کنند، بهترین سلاح در مقابل تجاوزات دشمن خواهند بود.

استاندار خوزستان خطاب به رسانه‌های جوساز گفت: اگر اتفاقی در مرزهای خوزستان بیفتد، مردم مقاومت می‌کنند یا شما که اکاذیب نشر می‌دهید؟ هدف این رسانه‌ها و افراد پشت آن‌ها، تخلیه جمعیت کارساز در مناطق مرزی است و من فوت کوزه گری خود را هنوز نگه داشته‌ام و اگر جوسازی‌ها بیش از این شود، شکل دیگری از مقابله با این افراد را رو می‌کنیم.

مقتدایی با بیان اینکه خوزستان رتبه اول امنیت کشور را دارد، گفت: بگذارید مردم در مرزها بمانند. فعالیت‌های زیادی در طول دو سال اخیر در مرزها انجام شد و ما امروز شاهد فعال شدن تمام مرزهای استان هستیم و این یعنی رونق اقتصاد خوزستان و سکونت جمعیت در آن.

وی بیان کرد: اگر مرزها امن باشد، یعنی قلب کشور امن است و بسیاری از ناامنی‌های مرزی ناشی از ضعیف بودن مرزها و عدم سکونت در آن‌ها است و بنابراین اهمیت مرزها و جمعیت مرزنشین را نباید نادیده بگیریم.

استاندار خوزستان خاطرنشان کرد: من حق دارم برای دفاع از مردم استانم شکایت کنم اما اصحاب رسانه نیز باید از مردم خود دفاع کنند و این استان قلب کشور است و تا زمانی که نبض آن می‌زند، نبض کشور نیز می‌زند.

 

کد: 16753
نویسنده خبر: مدیر سایت استانداری خوزستان

 

 

 
سخن روز

ایمیل